Dodatek aktywizacyjny, szkolenia i inne rzeczy dla bezrobotnych

Bezrobocie to dzisiaj prawdziwy problem dla większości ludzi. Dla niektórych jest to nieprzyjemny okres przejściowy, którego ostatecznym celem jest uzyskanie nowej pracy. Duża część społeczeństwa jednak odczuwa ten problem bardziej dlatego w tym trudnym okresie wiedza na temat dodatków, ulg czy szkoleń dla osób trwale bezrobotnych jest bardzo ważna z finansowego punktu widzenia. Oczywiście kwoty zasiłku dla bezrobotnych nie powalają niezależnie czy jest to 80% 100%, czy 120% kwoty.

Pieniądze oblicza się na zasadzie lat, w których bezrobotny pozostaje bez pracy. 80% to kwota około 665 zł w pierwszych trzech miesiącach, a potem jedynie 522 zł jest to naprawdę niska kwota pokazująca, że z takiego zasiłku nie sposób się utrzymać. Jedynie osoby pozostające ponad 20 lat bez pracy mogą liczyć na około 997 zł zasiłku w pierwszych trzech miesiącach, potem już tylko 783 zł, co też nie jest powalającą kwotą.

Wsparcie z urzędu pracy

Dzisiaj urzędy pracy są o wiele bardziej skuteczne, jeśli chodzi o wsparcie. Warto zapamiętać, że są to naprawdę konkretne narzędzia aktywizacyjne. Nie opiera się to tylko i wyłącznie na doradztwie czy pośrednictwie w grę wchodzą również szkolenia, które zazwyczaj są płatne, dzięki czemu bezrobotny może podreperować nieco swój budżet finansowy. Ostatnim takim ważnym punktem wsparcia są dotację, pomagają one między innymi w założeniu własnej działalności gospodarczej.

Słowo o szkoleniach

Warto zauważyć, że szkolenia to najlepszy sposób aktywizacji, ponieważ daje to o wiele więcej szans na rozwój umiejętności, a to z kolei przekłada się na szybsze znalezienie pracy. Co najważniejsze bezrobotny nie musi czekać sam na skierowanie, może on wystąpić do urzędu z odpowiednim wnioskiem, to spore ułatwienie. W systemie szkoleń istnieją 2 rozwiązania bezrobotni, mogą wybrać szkolenie indywidualne i najczęściej jest to szkolenie wybierane przez bezrobotnego oraz grupowe gdzie wysyłana jest większa liczba osób posiadających podobne kwalifikacje lub umiejętności.

Dodatek aktywizacyjny

Bardzo często bezrobotni mogą uzyskać także dodatek aktywizacyjny. Przysługuje on głównie, wtedy gdy bezrobotny sam znajdzie sobie miejsce zatrudnienia. Zazwyczaj przyznaje się go tylko i wyłącznie w dwóch przypadkach. W momencie, gdy bezrobotny podejmie pracę zaproponowaną przed urząd, ale jedynie w niepełnym wymiarze czasu, czyli mniej niż 8 godzin lub w momencie samodzielnego znalezienia pracy w innych przypadkach dodatek już nie obowiązuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *